Personal

Ledningsgrupp

Anette Frank
Rektor skola och fritids
0706-685061 och 019-305060
anette.frank@viktoriaskolan.se
Per-Philip Eriksson (föräldraledig ht-20)
Bitr. Rektor skola och fritids
070-2903558 och 019-305054
pp.eriksson@viktoriaskolan.se
Emma Gustavsson
Rektor förskola
0725-661199 och 019-305061
emma.gustavsson@viktoriaskolan.se
Anette Henningson
Arbetslagsledare, skola f-3
019-305053
anette.henningson@viktoriaskolan.se
Camilla Wasserman
Arbetslagsledare, fritids f-4
019-305052
camilla.wasserman@viktoriaskolan.se
Sara Dernvall
Arbetslagsledare 4-6
019-305053
sara.dernvall@viktoriaskolan.se
Elenor Sollerman
Kultur-utvecklare, arbetslagsledare 7-9
019-305054
elenor.sollerman@viktoriaskolan.se
Marianne Gustafsson
Sekreterare
019-305051
marianne.gustafsson@viktoriaskolan.se

Förstelärare

Sara Stengård
Förstelärare, hållbart lärande
019-305053
sara.stengard@viktoriaskolan.se
Ulrika Hofgren
Förstelärare, språkutvecklande arbetssätt – SUA
019-305053
ulrika.hofgren@viktoriaskolan.se
Maria Jängnemyr
Förstelärare, ledarskap i klassrummet
019-305052
maria.jangnemyr@viktoriaskolan.se

Administration

Marianne Gustafsson
Kanslist
019-305051
marianne.gustafsson@viktoriaskolan.se
Anders Wittler
Ekonom
019-305050 ank. 1
anders.wittler@viktoriaskolan.se

Björken

Arbetslag F-3

Förskoleklass

Anne Danielsson
Mentor, förskollärare
019-305052
anne.danielsson@viktoriaskolan.se
Pernilla Bryndahl
Mentor
019-305052
pernilla.bryndahl@viktoriaskolan.se

År 1

Karolina Renström
Mentor, lärare
019-305052
karolina.renstrom@viktoriaskolan.se
Lena Setermo
Mentor, lärare
019-305052
lena.setermo@viktoriaskolan.se

År 2

Anette Henningson
Mentor, lärare
019-305053
anette.henningson@viktoriaskolan.se
Ulrica Wittler Sternmo
Lärare f-3
019-305053
ulrica.sternmo@viktoriaskolan.se

År 3

Nina Olausson
Mentor, lärare
019-305053
nina.olausson@viktoriaskolan.se
Kristina Ottebrand
Fritidsledare
019-305053
kristina.ottebrand@viktoriaskolan.se

Friluftsfritids Förskoleklass

Hans Ellehammer
Förskollärare, fritids
072-7423377
hans.ellehammer@viktoriaskolan.se
Lena Setermo
Lärare, fritids
072-7423377
lena.setermo@viktoriaskolan.se

Friluftsfritids 1-4

Camilla Wasserman

Fritidspedagog
076-1481698
camilla.wasserman@viktoriaskolan.se

Birgitta Werme
Fritidspersonal
076-1481698
birgitta.werme@viktoriaskolan.se
Nina Finell
Fritidsledare
076-1481698
nina.finell@viktoriaskolan.se
Kristina Ottebrand
Fritidsledare
076-1481698
kristina.ottebrand@viktoriaskolan.se

Tallen

Arbetslag 4-6

År 4

Anette Olsson
Mentor, lärare
019-305053
anette.olsson@viktoriaskolan.se
Maha Sharbatji
Lärare, matematik
019-305053
maha.sharbatji@viktoriaskolan.se

År 5

Nina Finell
Mentor, Fritidsledare
019-305053
nina.finell@viktoriaskolan.se
Sara Stengård
Mentor, lärare
019-305053
sara.stengard@viktoriaskolan.se

År 6

Lucia Baza
Mentor, engelsk- och SO-lärare
019-305053
lucia.baza@viktoriaskolan.se
Sara Dernvall
Mentor, lärare
019-305053
sara.dernvall@viktoriaskolan.se

Arbetslag 7-9

År 7

Elenor Sollerman
Mentor, Kristendomslärare
019-305054
elenor.sollerman@viktoriaskolan.se
Ulf Wilnerzon Thörn
Mentor, Svensklärare
019-305054
ulf.wilnerzonthorn@viktoriaskolan.se

År 8

Sebastian Näslund
Mentor, SO-lärare
019-305054
sebastian.naslund@viktoriaskolan.se
Anna Sevilla
Mentor, Spansklärare
019-305054
anna.sevilla@viktoriaskolan.se

År 9

Cathrine Avelino de Lima
Mentor, bild- och engelsklärare
019-305054
cathrine.avelinodelima@viktoriaskolan.se
Anna Evenholm
Mentor, matematiklärare
019-305054
anna.evenholm@viktoriaskolan.se

Övriga lärare

Carine Berisha
Fransklärare
019-305054
carine.berisha@viktoriaskolan.se
Sissi Bruckmann
Resurspedagog 4-6
019-305053
sissi.bruckmann@viktoriaskolan.se
Staffan Sandberg
NO-Lärare
019-305054
staffan.sandberg@viktoriaskolan.se
Maria Karlsson
Idrottslärare, F-6
019-305053
maria.karlsson@viktoriaskolan.se
Magnus Strandberg
Musiklärare
019-305054
magnus.strandberg@viktoriaskolan.se
Emma Myrgren
Hemkunskaps och idrottslärare, 7-9
019-305054
emma.myrgren@viktoriaskolan.se
Daniel Hofgren
Resurs
019-305054
daniel.hofgren@viktoriaskolan.se
Mathilda Fagergren
Lärare, textilslöjd 3, 7-9
019-305054
mathilda.fagergren@viktoriaskolan.se
Randa Al Sahli
Lärare, textilslöjd 4-6
019-305053
randa.alsahli@viktoriaskolan.se
Jonas Berntsson
Lärare, träslöjd 3-9
019-305053
jonas.berntsson@viktoriaskolan.se
Albert Palm
Resurs, 4-6
019-305053
albert.palm@viktoriaskolan.se
Simon Hadders
Resurs, F-3
019-305052
simon.hadders@viktoriaskolan.se

Elevhälsa

Maria Frosthagen
Specialpedagog 5-9
019-305056
maria.frosthagen@viktoriaskolan.se
Ulrika Hofgren
Speciallärare
019-305053
ulrika.hofgren@viktoriaskolan.se
Maria Jängnemyr
Specialpedagog F-4
019-305052
maria.jangnemyr@viktoriaskolan.se
Johanna Sporrenstrand
Kurator
019-305065
0706-405056
johanna.sporrenstrand@viktoriaskolan.se
Lena Fridlund
Skolsköterska
070-2902670 och 019-305055
lena.fridlund@viktoriaskolan.se
Peter Ledstam
Skolläkare
Träffas efter överenskommelse med skolsköterska
Henrik Löv
Skolpsykolog
Träffas efter överenskommelse med elevhälsan

SYV

Helene Sjöberg
Studie- och Yrkesvägledare

helene.sjoberg@viktoriaskolan.se

Övrig Personal

Sitto Alan
Kokerska
019-30 50 66
sitto.alan@viktoriaskolan.se
Mariana Ak
Kokerska
019-305067
mariana.ak@viktoriaskolan.se
Milica Stankovic
Lokalvårdare
019-305066
milica.stankovic@viktoriaskolan.se
Johan Jörtsö
Vaktmästare
johan.jortso@viktoriaskolan.se
Makbule Alan
Lokalvårdare
makbule.alan@viktoriaskolan.se