Personal

Ledningsgrupp

Anette Frank
Rektor
0706-685061 och 019-305060
anette.frank@viktoriaskolan.se
Per-Philip Eriksson
Arbetslagsledare 7-9, bitr. rektor
070-2903558 och 019-305054
pp.eriksson@viktoriaskolan.se
Emma Gustavsson
Förskolechef
0725-661199 och 019-305061
emma.gustavsson@viktoriaskolan.se
Anette Henningson
Arbetslagsledare, skola f-3
019-305052
anette.henningson@viktoriaskolan.se
Camilla Wasserman
Arbetslagsledare, fritids f-4
019-305052
camilla.wasserman@viktoriaskolan.se
Sara Dernvall
Arbetslagsledare 4-6
019-305053
sara.dernvall@viktoriaskolan.se
Elenor Sollerman
Kultur-utvecklare
019-305054
elenor.sollerman@viktoriaskolan.se
Marianne Gustafsson
Sekreterare
019-305051
marianne.gustafsson@viktoriaskolan.se

Förstelärare

Sara Stengård
Förstelärare, hållbart lärande
019-305053
sara.stengard@viktoriaskolan.se
Ulrika Hofgren
Förstelärare, språkutvecklande arbetssätt – SUA
019-305053
ulrika.hofgren@viktoriaskolan.se
Maria Jängnemyr
Förstelärare, ledarskap i klassrummet
019-305053
maria.jangnemyr@viktoriaskolan.se

Administration

Marianne Gustafsson
Kanslist
019-305051
marianne.gustafsson@viktoriaskolan.se
Anders Wittler
Ekonom
019-305051
anders.wittler@viktoriaskolan.se

Björken

Arbetslag F-3

Förskoleklass

Anne Danielsson
Mentor, förskollärare
019-305052
anne.danielsson@viktoriaskolan.se
Nina Olausson
Mentor, lärare
019-305052
nina.olausson@viktoriaskolan.se

År 1

Sandra Pärlsjö
Mentor, lärare
019-305052
sandra.parlsjo@viktoriaskolan.se
Karolina Renström
Mentor, lärare
019-305052
karolina.renstrom@viktoriaskolan.se

År 2

Marlene Jörhag
Mentor, lärare
019-305053
marlene.jorhag@viktoriaskolan.se
Lena Nordqvist
Mentor, fritidspersonal
019-305052
lena.nordqvist@viktoriaskolan.se

År 3

Anette Henningson
Mentor, lärare
019-305053
anette.henningson@viktoriaskolan.se
Andreas Berlin
Mentor, Fritidspersonal
019-305058
andreas.berlin@viktoriaskolan.se

Friluftsfritids Förskoleklass

Ulrik Persliden
Fritidspersonal
019-305052
ulrik.persliden@viktoriaskolan.se
Lena Nordqvist
Fritidspersonal
019-305052
lena.nordqvist@viktoriaskolan.se

Friluftsfritids 1-4

Camilla Wasserman
Fritidspedagog
019-305052
camilla.wasserman@viktoriaskolan.se
Maria Karlsson
Fritidspedagog
019-305058
maria.karlsson@viktoriaskolan.se
Andreas Berlin
Fritidspersonal
019-305058
andreas.berlin@viktoriaskolan.se
Birgitta Werme
Fritidspersonal
019-305052
birgitta.werme@viktoriaskolan.se
Christopher Sollerman
Fritidspersonal
019-305052
christopher.sollerman@viktoriaskolan.se

Tallen

Arbetslag 4-6

År 4

Maria Jängnemyr
Mentor, lärare
019-305053
maria.jangnemyr@viktoriaskolan.se
Sandra Petersson
Mentor, engelsk- och kristendomslärare
019-305053
sandra.petersson@viktoriaskolan.se

År 5

Sara Stengård
Mentor, lärare
019-305053
sara.stengard@viktoriaskolan.se
Ulrika Hofgren
Mentor, Lärare
019-305053
ulrika.hofgren@viktoriaskolan.se

År 6

Sara Dernvall
Mentor, lärare
019-305053
sara.dernvall@viktoriaskolan.se
Eva Holmgren
Mentor, textilslöjdslärare
019-305053
eva.holmgren@viktoriaskolan.se

Arbetslag 7-9

År 7

Rebecka Källner
Mentor, musiklärare
019-305054
rebecka.kallner@viktoriaskolan.se
Markus Rolf
Mentor, matematiklärare
019-305054
markus.rolf@viktoriaskolan.se

År 8

Sebastian Näslund
Mentor, SO-lärare
019-305054
sebastian.naslund@viktoriaskolan.se
Åsa Nilsson
Mentor, NO-lärare
019-305054
asa.nilsson@viktoriaskolan.se

År 9

Per-Philip Eriksson
Mentor, SO-lärare
019-305054
pp.eriksson@viktoriaskolan.se
Cathrine Avelino de Lima
Mentor, bild- och engelsklärare
019-305054
cathrine.avelinodelima@viktoriaskolan.se

Övriga lärare

Hanan Barsoum
Idrottslärare
019-305054
hanan.barsoum@viktoriaskolan.se
Carine Berisha
Fransklärare
019-305054
carine.berisha@viktoriaskolan.se
Sissi Bruckmann
Resurspedagog f-3
019-305053
sissi.bruckmann@viktoriaskolan.se
Pernilla Bryndahl
Resurspedagog f-3
019-305052
Pernilla.bryndahl@viktoriaskolan.se
Jessica Ezelius
Spansklärare
019-305054
jessica.ezelius@viktoriaskolan.se
Stefanie Gabriel
Tysklärare
019-305053
stefanie.gabriel@viktoriaskolan.se
Jonathan Grindvold
Resurspedagog f-3, 7-9
019-305052, 305054
jonathan.grindvold@viktoriaskolan.se
Samuel Hermansson
Resurspedagog f-3
019-305052
samuel.hermansson@viktoriaskolan.se
Maria Karlsson
Idrottslärare
019-305053
maria.karlsson@viktoriaskolan.se
Rhozita Hallin
Hemkunskapslärare
019-305054
rhozita.hallin@viktoriaskolan.se
Jan Holmström
Idrotts- och träslöjdslärare
019-305053
jan.holmstrom@viktoriaskolan.se
Elenor Sollerman
Kristendomslärare
019-305054elenor.sollerman@viktoriaskolan.se
Ulf Wilnerzon
Svensklärare
019-305054
ulf.wilnerzon@viktoriaskolan.se
Ulrica Wittler Sternmo
Lärare f-3
019-305053
ulrica.sternmo@viktoriaskolan.se

Elevhälsa

Maria Frosthagen
Specialpedagog f-9
019-305056
maria.frosthagen@viktoriaskolan.se
Ulrika Hofgren
Speciallärare
019-305053
ulrika.hofgren@viktoriaskolan.se
Johanna Sporrenstrand
Kurator
019-305065
0706-405056
johanna.sporrenstrand@viktoriaskolan.se
Lena Fridlund
Skolsköterska
070-2902670 och 019-305055
lena.fridlund@viktoriaskolan.se
Peter Ledstam
Skolläkare
Träffas efter överenskommelse med skolsköterska

Övrig Personal

Sitto Alan
Kokerska
019-30 50 66
sitto.alan@viktoriaskolan.se
Mariana Ak
Kokerska
019-305067
mariana.ak@viktoriaskolan.se
Kicki Gilén
Köksbiträde
019-305067
kicki.gilen@viktoriaskolan.se
Milica Stankovic
Lokalvårdare
019-305066
milica.stankovic@viktoriaskolan.se
Johan Jörtsö
Vaktmästare
johan.jortso@viktoriaskolan.se